Mám
záujem

Nové výzvy vo vývoji

Podľa poslednej štúdie Embedded Market až celých 80 % spoločností opakovane využíva svoj vlastný kód z predchádzajúcich projektov.

Je preto mimoriadne dôležité, aby systematicky a profesionálne uchovávali, spravovali a testovali i tie najmenšie časti kódu vo svojich systémoch.

V tej istej štúdii sa ďalej uvádza, že dvomi najnáročnejšími úlohami v procese navrhovania vstavaných systémov sú ladenie a dodržiavanie termínov. Aby ste tieto úlohy nemuseli opakovane riešiť v ďalších projektoch, je potrebné starostlivo vybrať tú správnu sadu nástrojov. V našej spoločnosti Computer Controls vám s tým radi pomôžeme, a to prostredníctvom produktu Arm. S týmto riešením si môžete zvoliť také typy navrhovania a testovania, s ktorými sa váš pracovný tím a softvérové produkty zaradia medzi špičky na trhu.


    Ak máte záujem o cenovú ponuku, pomoc pri rozhodovaní, prípadne iné informácie,                      neváhajte nás kontaktovať e-mailom, 

       alebo telefonicky.

 

  MDK-Arm, Verzia 5.29 (November 2019), Development environment for Cortex and Arm devices.

    Aktivovať MDK-Professional na 30 dní zdrama TU.

  C51, Verzia 9.60a (Máj 2019), Development tools for all 8051 devices.

  C251, Verzia 5.60 (Máj 2018), Development tools for all 80251 devices.

  C166, (Máj 2018), Development tools for C166, XC 166, & XC2000 MCUs.

Spoločnosť Arm

Spoločnosť Arm Holdings nevyrába ani nepredáva procesory založené na vlastnom dizajne. Záujemcom poskytuje licencie na procesorovú architektúru. Ponúka rôzne druhy licenčných podmienok s rôznymi cenami a dodávanými riešeniami. Všetkým licencovaným používateľom poskytuje spoločnosť Arm integrovateľný hardvérový popis jadra Arm, k tomu kompletnú sadu vývojárskych nástrojov a práva na predaj vyrobených procesorov Arm. Určité obavy môže vzbudzovať rozsiahla dokumentácia pre všetky čipy Arm, a to hlavne u nových používateľov.

Spoločnosť KEIL

Spoločnosť Keil založili v roku 1982 Günter a Reinhard Keilovci, pôvodne ako nemeckú spoločnosť občianskeho práva (GbR). Vyrábali kompilátory, simulátory a ladiace nástroje pre procesory 8051, C16x a Arm. V októbri 2005 celú firmu odkúpila spoločnosť Arm.

Oblasti zamerania

A
Aplikačné procesory série Arm Cortex-A poskytujú celý rad riešení pre zariadenia vykonávajúce zložité výpočtové úlohy. Môže ísť o hosting na rôznych platformách operačných systémov, či o podporu rozmanitých softvérových aplikácií.

R
Procesory série Cortex-R poskytujú rýchle, deterministické spracovanie a vysoký výkon, pričom si efektívne poradia aj s náročnými obmedzeniami v reálnom čase v rôznych situáciách. Všetky tieto funkcie kombinujú vo výkonnom, silnom a optimalizovanom balíku.

M
Tieto procesory sú optimalizované pre cenovo a energeticky nenáročné zariadenia MCU a zariadenia so zmiešaným signálom vhodné pre internet (IoT), zariadenia poskytujúce pripojenia, zariadenia na ovládanie motora, na inteligentné meranie, zariadenia typu HID, automobilové a priemyselné riadiace systémy, domáce spotrebiče, spotrebiteľské produkty a lekárske prístrojové vybavenie.

MDK-Arm
MDK-Arm poskytuje kompletné integrované prostredie na vývoj softvéru (IDE) pre zariadenia s procesormi Cortex ™ -M, Cortex-R4, Arm7 ™ a Arm9 ™.

Prostredie IDE zahŕňa obľúbený kompilátor Arm C ++ Compiler, ktorý patrí medzi najlepšie na trhu. Je navrhnutý špeciálne pre mikrokontroléry, takže je nenáročný na pochopenie a dá sa používať pre väčšinu návrhov vstavaného softvéru.

Pred zakúpením novej licencie zvážte tieto otázky:

 1. Aký typ radiča používate a s akým jadrom?
 2. Lite: Bude postačovať bezplatná verzia? Veľkostný limit vytvoreného programu je 32 kB.
 3. Essentials: Len pre Cortex M
 4. Aké Middleware knižnice potrebujete?
 5. Potrebujete funkciu Functional Safety? (Ak áno, vhodná je len verzia Pro.)

Typy licencií

Node-Locked (statická):
Statická licencia Node-Locked umožňuje používať MDK len jednej osobe na maximálne dvoch počítačoch (jeden používateľ). Nie je potrebné pripojenie k sieti.

FlexLM (plávajúca):
Plávajúca licencia FlexLM umožňuje vývojárom používať MDK na viacerých počítačoch. Na používanie licencie FlexLM je potrebné pripojenie k sieti.

Arm Development Studio

Nástroj pre efektívny vývoj vstavaného softvéru od bežných, miniatúrnych mikrokontrolérov až po vlastné viacjadrové procesory. Development Studio je navrhnutý špeciálne pre procesory Arm, je to najkomplexnejšie spojenie nástrojov na vývoj vstavaného softvéru pre návrh architektúry v C/C++. Urýchľuje procesy softvérového inžinierstva, pričom pomáha budovať robustné a výkonnejšie produkty.

Stručne o nástroji Development Studio:

Univerzálnosť – dve verzie integrovaného vývojového prostredia (IDE), jedna pre každý typ vývoja: Keil µVision pre malé mikrokontroléry a Development Studio IDE na báze Eclipse pre natívnu podporu viacerých jadier a integráciu tretích strán.

Efektívnosť – v súvislosti so syntaxou printf môžete zabudnúť na testovanie metódou pokus-omyl. Nerušivý ladiaci nástroj Arm CoreSight s možnosťami sledovania a výkonný celosystémový analyzátor Streamline umožňujú rýchlo sa zamerať tak na chyby, ako aj výkonové nedostatky, čím šetria váš čas.

Výkon – nástroj prináša vysoko optimalizovanú generáciu kódov bare-metal C/C++ spolu so špičkovými metódami automatickej vektorizácie pre technológie Arm NEON a SVE. Umožňuje maximalizovať výkon pre aplikácie, ako je DSP, aplikácie strojového učenia či rozpoznávania obrázkov.

Škálovateľnosť – od počiatočných fáz navrhovania systémov na čipe (SoC) až po testovanie softvéru po vyrobení, od malých systémov Cortex-M0+, až po viacjadrové serverové systémy Cortex-A SoC, od startupov až po podnikové projekty – nástroj Development Studio sa dá prispôsobiť podľa vašich projektov.

Webinár o nástroji Development Studio

Náš nový C/C++ vývojový balík zrýchľuje navrhovanie systémov a vývoj softvéru v akýchkoľvek projektoch na báze Arm. Slúži na dosahovanie vyššej kvality produktov a ich rýchlejšie a cenovo efektívnejšie uvádzanie na trh.

Pozrite si záznam z webinára o nástroji Arm Development Studio a rýchlejšom vytváraní vysoko efektívneho vstavaného softvéru

Ktorá edícia je pre mňa najlepšia?

Bronze Edition – táto základná edícia zahŕňa kompletnú sadu nástrojov pre všetky projekty s Cortex-M a k tomu ladenie pre vybrané jadrá Cortex-A a Cortex-R.

Silver Edition – obsahuje všetky základné nástroje pre projekty na jadrách Arm až do architektúry Armv7 v rodinách jadier Cortex-R a Cortex-A, ako aj v celom rozsahu Cortex-M.

Gold Edition – táto edícia je kompletnou sadou nástrojov pre všetky projekty vývoja softvéru na akomkoľvek ARM procesore a ARM architektúre, vrátane procesorov Armv8, ktoré sú stále vo vývoji.

K dispozícii je systém Arm FuSa RTS

Od 1. júla 2019 majú zákazníci k dispozícii systém Functional Safety Run-Time System (Arm FuSa RTS).

Systém Functional Safety Run-Time System (Arm FuSa RTS) je súborom kvalifikovaných softvérových komponentov pre mikrokontroléry Cortex-M, ktorý vývojárom umožňuje zameriavať sa na koncové aplikácie:

• Keil RTX5 – real-time operačný systém (RTOS)
• Arm C Library, knižnica s najčastejšie používanými funkciami C Library
• Event Recorder na získanie prehľadu o dynamickej prevádzke softvéru
• CMSIS-Core (špecifická súčasť Arm)

Systém RTS má certifikát TÜV SÜD na používanie v automobilových, priemyselných, medicínskych a železničných systémoch.

Spojenie TÜV certifikátu spolu s kompilátorom Arm Compiler umožňuje softvérovým inžinierom vytvárať spoľahlivé, bezpečnejšie a vysoko optimalizované aplikácie pre koncových používateľov s možnosťou rýchlejšieho uvedenia produktu na trh.

Komponenty systému RTS

Keil RTX5

Keil RTX5 je overený a dobre etablovaný RTOS. Predchodcovia tohto systému sú tu už viac ako 20 rokov. Najnovšou realizáciou je referenčný návrh pre rozhranie CMSIS-RTOS API v2. Ľahko sa používa a je dobre podporovaný v rámci platformy µVision IDE/debugger. Funkcie ladiaceho nástroja umožňujú rýchlejšie ladenie vašich RTX aplikácií. Keďže je bez licenčných poplatkov, neplatia sa žiadne poplatky za runtime licencie ani iné skryté poplatky.

Produkty na báze RTX môžete dodávať bez ďalších poplatkov alebo opakujúcich sa nákladov. Ponúka flexibilné a rýchle plánovanie, ktoré vám umožní použiť vo vašej aplikácii ten najvhodnejší plán. Poskytuje plne deterministické správanie, čo znamená, že udalosti a prerušenia sa riešia v rámci preddefinovaného času (v termíne).

Vaša aplikácia sa môže spoľahnúť na konzistentné a známe časové rozvrhy procesov. Systém je napísaný špeciálne pre aplikácie spúšťané v jednotkách MCU na báze jadier Arm Cortex-M. Pracuje rýchlo, vyžaduje len minimum prostriedkov MCU so spotrebou pamäte len 5 KB (ROM).

Event Recorder

Event Recorder ponúka rozhranie API (volania funkcií) pre zaznamenávanie udalostí, ktoré sa pridá do kódu aplikácií. Tieto funkcie zaznamenávajú udalosti spolu s časovými značkami a ďalšími informáciami. Dáta sa ukladajú do vyrovnávacej pamäte udalostí umiestnenej v pamäti RAM v cieľovom hardvéri. Ladiaci nástroj µVision Debugger číta obsah vyrovnávacej pamäte udalostí a zobrazí ho vo viacerých oknách v závislosti od dát a ich použitia.

CMSIS-Core

CMSIS-Core je špecifická súčasť jadra Arm a poskytuje hardvérovú abstrakčnú vrstvu (HAL) pre registre procesorov Cortex-M so štandardizovanými definíciami pre SysTick, Nested Vectored Interrupt Controller (NVIC), System Control Block (SCB), MPU a FPU registre a k tomu funkcie prístupu k jadru.

Functional Safety library

Arm functional safety C Library implementuje obmedzenú podmnožinu funkcií špecifikovaných v norme ISO C99 jazyka C. Obsahuje tiež pokyny na používanie a príklady pre efektívnu prácu s týmito funkciami. Zahŕňa nasledujúce funkcie:

 • Matematické rutiny (acos, asin, log a pod.)
 • Rutiny manipulácie s vyrovnávacou pamäťou (memcpy, memset a pod.)
 • Rutiny znakov (isalnum, isalpha, toascii a pod.)
 • Funkcie na konverziu dát (abs, labs a pod.)
 • Rutiny reťazcov (strcat, strcpy a pod.)

Podporované normy a jadrá

Normy:

 • ISO 26262 (ASIL D)
 • IEC 61508 (SIL 3)
 • IEC 62304 (Class C)
 • EN 50128 (SIL 4)

Jadrá:

 • Arm Cortex-M0/M0+
 • Cortex-M3
 • Cortex-M4
 • Cortex-M7

Arm FuSa RTS je certifikovaný v kombinácii s bezpečnostne kvalifikovaným Arm C/C++ Compiler 6. S týmto plne kvalifikovaným vývojovým prostredím sa môžete nerušene sústrediť na vývoj a certifikáciu koncových aplikácií.